- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Rackmount 2U, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
SKU: SRT1500RMXLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 1500VA/1500W double-conversion on-line pure sine wave 2U rackmount UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Add up to 10 external battery packs (SRT48BP) for extended runtime
Description
This product is part of the Smart-UPS On-Line range that provides high density, true double-conversion on-line power protection.
This 1500VA/1500W On-line pure sine wave UPS provides scalable runtime while minimizing maintenance.
The SRT is a 2U rack/tower convertible UPS that is external battery compatible for more runtime during prolonged outages.
The UPS has an optional Network Management Card for network-based monitoring and PowerChute Business Edition for unattended shutdown.
It comes with IEC 60320 C14 input, 6x IEC 320 C13 and 6x IEC 320 C13 outlets.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 432mm (depth) x 85mm (height) x 505mm (width) and weighs 21.00kg.
Ideal for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
It conforms to CE and EAC.
Designed for IT professionals or network administrators providing wide input voltage window, tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Mounting
PDU
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
Racks
ER6482
APC Easy Rack, 24U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6822
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6812
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6802
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
Replacement battery
Sensors
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SRT1500RMXLI)
Specifications - SRT1500RMXLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input voltage limits | 100...275 V 40% load 176...275 V full load |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1500 W |
| rated power in VA | 1500 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| Bypass type | Built-in bypass |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 1500 VA |
| Maximum configurable power in W | 1500 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Surge energy rate | 432 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1.8 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 505 mm |
| Net weight | 21 kg |
| Mounting location | Rack |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Horizontal |
| Provided equipment | CD with software Communication cable Documentation CD Installation guide Rack mounting hardware Rack mounting brackets Rack mounting support rails USB cable Warranty card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC UK PSTI |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 317 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 48 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC155 |
| Battery charger power | 108 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24.5 cm |
| Package 1 Width | 69 cm |
| Package 1 Length | 59.5 cm |
| Package 1 Weight | 32.58 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SRT1500RMXLI |
| Barcode # | 731304340287 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 31.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






