- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ER6822)
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | ER6822 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack Cabinet |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 122 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 48U |
| Height | 2258 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1199.75 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 599.65 kg |
| Rack Depth | 1041.40 mm |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Green Premium |
| REACH | |
| RoHS |
Technical Information
| Features | Leveling Feet |
| Casters | |
| Key Lock | |
| Lockable Side Panel | |
| Lockable Door | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| SKU | ER6822 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 130.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






