- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter 9U Wallmount Rack Cabinet Single Hinged Switch Depth Unassembled
SKU: AR109 | Brand: APC Brand
Key Features
- Efficient and secure edge computing solution when floor space is limited
- Wallmount Rack Enclosure
- 9U, 400mm deep, Max. load 200lb
- Reversible single-hinge door
- Keyed handle
Description
Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, the wall rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications.
For areas with limited floor space. Designed to house your server, as well as network solutions such as network switches and patch panels.
Rack is packaged unassembled for smaller storage and delivery and takes up 60% less space than the assembled.
The door is reversible allowing for the door to open direction desired to avoid interference with its surroundings.
Optional 120V fan tray can be top or bottom mounted (sold separately). Top and bottom feature knockouts of 1U or 2U mounting space for accessories. Several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting.
9U Wall mount cabinet, 8.9 to 12.9 inches mounting depth, 200lb weight capacity, 19"" rack width, ships unassembled, 5 year APC warranty
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Accessories
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
EPDU1016B
APC Easy Rack PDU, Basic, 1U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A, 8 x...
EPDU1016M
APC Easy Rack PDU, Metered, 1U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A, 8...
EPDU1016S
APC Easy Rack PDU, Switched, 1U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A, ...
Cable Management
AR8425A
Horizontal Cable Organizer 1U
AR8426A
Horizontal Cable Organizer 2U
AR8428
Horizontal Cable Organizer 2U w/pass through holes
AR8429
Horizontal Cable Organizer 1U w/brush strip
AR8600A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8602A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR8603A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8605
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 3...
AR8606
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8612
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR8621
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Too...
AR8129
APC NetShelter Cable Management, Aluminium Arm, 6 x 44 x 457...
(AR109)
Specifications - AR109
Overview
| Presentation | Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, the wall rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. For areas with limited floor space. Designed to house your server, as well as network solutions such as network switches and patch panels. Rack is packaged unassembled for smaller storage and delivery and takes up 60% less space than the assembled. The door is reversible allowing for the door to open direction desired to avoid interference with its surroundings. Optional 120V fan tray can be top or bottom mounted (sold separately). Top and bottom feature knockouts of 1U or 2U mounting space for accessories. Several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting. 9U Wall mount cabinet, 8.9 to 12.9 inches mounting depth, 200lb weight capacity, 19" rack width, ships unassembled, 5 year APC warranty. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Rack enclosure |
| Number of rack unit | 9U |
Physical
| Height | 485 mm |
| Width | 599 mm |
| Depth | 400 mm |
| Net weight | 12.7 kg |
| Colour | Black |
| Mounting support | Wall |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Maximum mounting depth | 328.9 mm |
| Minimum mounting depth | 226.1 mm |
| Rack width | 19" |
| Permanent permissible load | 90.7 kg static |
Conformance
| Standards | EIA-310E |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 29.3 cm |
| Package 1 Width | 48.5 cm |
| Package 1 Length | 68.8 cm |
| Package 1 Weight | 16.01 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | AR109 |
| Barcode # | 5056006157588 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 16.4000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






