Don't pay: $1,250.00
$1,074.00
SAVE $176.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric AR8136BLK200 Blanking Panel - Black - 1U Rack Height - 1 Pack - 44 mm Height - 483 mm Width - 3 mm Depth The modular toolless mount 1U plastic blanking panel design allows for quick and easy installation in any EIA-310-D compliant square hole mounting rail rack or enclosure. Blanking panels promote proper airflow through an enclosure, preventing air recirculation by occupying unused rack space. Their use will improve the efficiency of cooling within the rack.
(AR8136BLK200)
Technical Information
| Device Supported | Rack |
General Information
| Product Type | Blanking Panel |
| Manufacturer Part Number | AR8136BLK200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AR8136BLK200 |
| Product Name | 1U 19" Black Modular Toolless Blanking Panel |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Height | 44 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 3 mm |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Product Color | Black |
| SKU | AR8136BLK200 |
| Barcode # | 731304231301 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






