- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1U, Single Side with Cover, Black, 482.6 x 44.45 x 165.1 mm
SKU: AR8612 | Brand: APC Brand
Key Features
- Offers 1U horizontal cable management with a 6-inch depth
- Ensures cables are neatly organized and protected
- Includes double-sided cable manager configuration hardware and an installation guide
- Can be mounted in front or rear of the rack
Description
High density 1U, 6-in (150-mm) deep, horizontal cable manager with cover
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8612)
Specifications - AR8612
Overview
| Presentation | High density 1U, 6-in (150-mm) deep, horizontal cable manager with cover. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of rack unit | 1U |
| Provided equipment | Double-sided cable manager configuration hardware Installation guide Mounting hardware |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 44.45 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 165.1 mm |
| Net weight | 0.8 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Conformance
| Product certifications | TAA compliance |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.62 cm |
| Package 1 Width | 20 cm |
| Package 1 Length | 52.07 cm |
| Package 1 Weight | 1.05 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8612 |
| Barcode # | 731304291558 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.1600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






