- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brackets, and Side Panels, No Bottom, 1991H x 800W x 800D mm
SKU: ER8282 | Brand: APC Brand
Key Features
- Easy to choose, install and accessorize
- APC quality, reliability and solution compatibility
- Standard 5 year factory warranty for peace of mind
- Ready for High Density Cable management
- UL 2146 Certified Integrated electrical grounding
Description
Easy Rack ER8282 is EIA-310 standard pre-assembled IT enclosure with essential features for fast, easy deployment in networking and patching applications.
ER8282 is an ideal choice for tight spaces in SMBs, with 800mm wide & shallow depth, ventilated doors with 81% perforation and load ratings static 1200kg & dynamic 600kg.
This rack comes in 42U height, with Roof, side panels, keys, levelling feet, casters, mounting hardware, PDU mounting brackets and without bottom.
This Rack's depth allows front-to-back cabling while ensuring clearance for rack accessories and limiting interference with IT device hot swap components.
This rack cabinet ships fully assembled for faster installation or choose to ship unassembled for storage or transit in tight spaces and prefer to assemble onsite.
Easy Rack is designed with multi functional roof for managing cables & proper airflow and have rear accesory brackets for toolless installations.
This has integrated vertical 1U mounting spaces adjacent the enclosures standard EIA-310 equipment mounting u-spaces that can be removed and replaced with 1U accessories.
This is Wide, Deep and Tall Universal IT enclosure with increased enclosure width for more cable management options in denser server and networking applications.
Easy Racks are easy to choose, install and accessorize with cooling, cable management & PDUs, including recently launched feature-rich, Easy Rack PDU series.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
EPDU2016M
Easy PDU Metered 1U 16A 230V (8)C13
EPDU2116M
Easy PDU Metered ZeroU 16A 230V (18)C13 (3)C19 IEC309
EPDU2216M
Easy PDU Metered Zero U 11 kW 230V (21) C13 (3) C19 IEC309
EPDU2232M
Easy PDU Metered Zero U 22 kW 230V (18) C13 (6) C19 IEC309
EPDU2016S
Easy PDU Switched 1U 16A 230V (8)C13
EPDU2116S
Easy PDU Switched ZeroU 16A 230V (20)C13 (4)C19 IEC309
EPDU2132S
Easy PDU Switched Zero U 32A 230V(20)C13 (4)C19 IEC309
EPDU2216S
EasyPDU, Switched, Zero U, 11 kW, 230V, (21) C13 & (6) C19;I...
EPDU2232S
EasyPDU, Switched, Zero U, 22 kW, 230V, (18) C13 & (6) C19;I...
EPDU2232SX3620
EasyPDU, Switched, Zero U, 22 kW, 230V, (30) C13 & (6) C19;I...
EPDU2116MBO
Easy Rack PDU, Metered Outlet, 0U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A...
EPDU2132MBO
Easy Rack PDU, Metered Outlet, 0U, 1 Phase, 7.4kW, 230V, 32A...
Racks
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP7152B
In-Line Current Meter, 16A, 230V, IEC309-16A, 2P+G
AP7155B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A, 2P+G
AP7175B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A 3-PH, 3P+N+G
AP9335T
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature, 13 ft
AP9335TH
APC Temperature & Humidity Sensor
AP9513
NetShelter VX/SX Door Sensor Switch Kit
AP9520TH
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature & Humidity Display
AP9625
APC SmartUPS/SmartUPS RT 2 Post Rail Kits
(ER8282)
Specifications - ER8282
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Rack enclosure |
| Number of rack unit | 42U |
| Provided equipment | Baying hardware Key(s) Keyed-alike doors and side panels Leveling feet Mounting hardware Pre-installed casters Side panels |
Physical
| Height | 1911 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 800 mm |
| Net weight | 120.8 kg |
| Colour | Black |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Maximum mounting depth | 641.4 mm |
| Minimum mounting depth | 190.5 mm |
| Rack width | 19" |
| Marking | 18 gauge front door 19 gauge rear door 16 gauge post 14 gauge EIA mounting rail |
| Permanent permissible load | 1199.8 kg static 599.6 kg dynamic |
Conformance
| Standards | UL 60950-1 UL 2416 EIA-310E |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 215.000 cm |
| Package 1 Width | 82.000 cm |
| Package 1 Length | 82.000 cm |
| Package 1 Weight | 130.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | ER8282 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 128.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






