- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ER6212)
Technical Information
| Application/Usage | Networking |
| Server | |
| Features | Casters |
| Leveling Feet | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | ER6212 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | ER6212 |
| Product Name | Easy Rack ER6212 Rack Cabinet |
| Product Line | Easy Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 105.20 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 1991.1 mm |
| Width | 599.9 mm |
| Depth | 1100.1 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1199.75 kg |
| Rack Depth | 939.80 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | ER6212 |
| Barcode # | 731304427827 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 111.1200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






