- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric Easy UPS SRV10KRILRK Double Conversion Online UPS - 10 kVA - Single Phase - 2U Rack-mountable - 3 Hour Recharge - 230 V AC Input - 220 V AC, 230 V AC, 240 V AC Output - 1 x Terminal Block For IT professionals in small to medium businesses, EasyUPS Online provides basic power protection for unstable power conditions, ensuring consistent and reliable connectivity at the most critical moments. APC Easy UPS Online is a versatile, high quality, cost competitive UPS developed to handle a wide voltage range, and inconsistent power conditions; delivering the quality millions of IT professionals trust around the world. That's Certainty in a Connected World.
(SRV10KRILRK)
| Status Indicators |
|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Weight (Approximate) | 16 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 615 mm |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRV10KRILRK |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SRV10KRILRK |
| Product Name | Easy UPS SRV10KRILRK 10KVA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Product Series | SRV |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 10 kVA |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Application/Usage | Server |
| Desktop Computer | |
| Communication Application | |
| Workstation | |
| Business | |
| Industrial Equipment | |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | Terminal Block |
| Transfer Time | 0 ns |
| Receptacle Detail | 1 x Terminal Block |
| SKU | SRV10KRILRK |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






