- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Lithium-ion, Rackmount 3U, 230V, 6x IEC C13 outlets, SmartConnect Port+SmartSlot, Short Depth, AVR, LCD
SKU: SMTL1500RMI3UC | Brand: APC Brand
Key Features
- 1500VA/1350W line interactive pure sine wave 3U rackmount UPS
- Ideal for small edge environment, back office, network infrastructure and IDF/MDF closets
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during the lifetime of UPS
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
The 1500VA line interactive 3U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
It comes with IEC 320 C14 input and 6x IEC 320 C13 outlets.
It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions.
It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges.
The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
Mounting
PDU
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
Racks
AR100
APC NetShelter 13U Wallmount Rack Cabinet Glass Door Double ...
AR100HD
APC NetShelter 13U Wallmount Rack Cabinet Vented Door Double...
AR112
APC NetShelter 12U Wallmount Rack Cabinet Single Hinged Serv...
AR3006
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 18U, Black, 925H x...
AR3006SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 18U, Shock Packagi...
AR3003
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x...
AR3340
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3003SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Shock Packagi...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3103
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x...
AR3103SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Shock Packagi...
AR3355W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, White, 2124H ...
Sensors
SmartSlot
Subscriptions
ERWPMON1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 1Y Plan,...
ERWPMON1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 3Y Plan,...
ERWPMON1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 5Y Plan,...
ERWPLUS1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 1Y Plan,...
ERWPLUS1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 3Y Plan,...
ERWPLUS1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 5Y Plan,...
(SMTL1500RMI3UC)
Specifications - SMTL1500RMI3UC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...280 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1350 W |
| rated power in VA | 1500 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 1500 VA |
| Maximum configurable power in W | 1350 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port SmartConnect port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 645 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 3U |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Height | 131 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 302 mm |
| Net weight | 19.5 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting support rails Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Additional specification | Cloud-enabled monitoring |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE CSA EAC RCM UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…7620 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Heat dissipation | 135 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Battery graph comments | This graph is based on actual measured runtime data. All measurements were taken with new, fully charged batteries and a balanced resistive load (PF = 1.0). Actual runtimes may vary from the values of this graph. Actual runtimes are dependent on several v |
| Extended runtime | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery design life | 8…10 year(s) |
| Battery charger power | 100 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 27.9 cm |
| Package 1 Width | 44.8 cm |
| Package 1 Length | 58.4 cm |
| Package 1 Weight | 22.68 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | SMTL1500RMI3UC |
| Barcode # | 731304402619 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 22.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






