- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, additional dry contact input and relay outputs
SKU: AP9810 | Brand: Schneider Electric
Key Features
- Provides 2 additional dry contact inputs and relay output interfaces
- For Network Management Card (NMC) with Universal I/O ports and Dry Contact I/O Card
- Monitor output relays and input contacts in NMC and Dry Contact I/O Card user interfaces
- Configure actions to state changes via NMC user interface
Description
The APC Dry Contact I/O Accessory connects to the Universal I/O (UIO) port of a Network Management Card or Dry Contact I/O Card and provides 2 additional dry contact input and relay output interfaces.
Monitor and configure dry contact inputs and relay outputs in the Network Management Card Web UI or Dry Contact I/O Card Configuration Utility UI.
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(AP9810)
Specifications - AP9810
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Range of product | Management Options and Cables |
| Provided equipment | Cat 5 Ethernet cable User manual |
| Product or component type | Dry contact |
Complementary
| Max current draw | 40 mA |
| Input voltage | 24 V |
| Output voltage | 12 V at 25 mA DC |
General
| Power supply type | Self powered via UPS interface port |
Physical
| Net weight | 0.14 kg |
| Width | 25.4 cm |
| Height | 3.3 cm |
| Depth | 4.46 cm |
| Mounting preference | No preference |
Conformance
| Standards | EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 EN 61000-4-4 EN 61000-4-6 |
Environmental
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Storage altitude | 0…4572 m |
| Operating altitude | 0...10000 ft 0...50000 ft |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.300 cm |
| Package 1 Width | 25.400 cm |
| Package 1 Length | 12.700 cm |
| Package 1 Weight | 140.000 g |
| Unit Type of Package 2 | PAM |
| Number of Units in Package 2 | 576 |
| Package 2 Height | 123.000 cm |
| Package 2 Width | 120.000 cm |
| Package 2 Length | 100.000 cm |
| Package 2 Weight | 80.960 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP9810 |
| Barcode # | 731304274032 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






