- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 5PX Gen 2 2200VA/2200W 230V Line Interactive 2U Rack/Tower UPS
- Topology: Line-Interactive, Pure Sinewave
- Power Ratings: 2200VA/2200W
- I/O: 1x IEC C20 16A, 8x IEC C13 10A, 2x IEC C19 16A
- Nominal Voltage: 230V
- Input Frequency Range: 47~70Hz (50Hz), 56.5~70Hz (60Hz)
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO, Output
- Form Factor: 2U Rack/Tower
- 5PX2200IRT2UAUG2
- 3 Years Manufacturer Warranty
(5PX2200IRT2UAUG2)
Controls/Indicators
| Status Indicators | Graphical LCD Display |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Network Management | Network-M2 Card |
| Relay-MS Card |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Output Voltage | 208 V AC |
| 200 V AC | |
| 220 V AC | |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 2.20 kVA/2.20 kW |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 294 V AC |
| 150 V AC - 294 V AC | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5PX2200IRT2UAUG2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5PX G2 2200VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 5PX G2 |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 28.20 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U/3U |
| Height | 438 mm |
| Width | 603 mm |
| Depth | 85.5 mm |
| Product Color | Silver |
| Black |
Technical Information
| Application/Usage | Server |
| Switch | |
| Storage Device | |
| Router | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 (16A) |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 (10A) |
| IEC 60320 C19 (16A) | |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 (16A) |
| 8 x IEC 60320 C13 (10A) |
| SKU | 5PX2200IRT2UAUG2 |
| Barcode # | 743172033857 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 28.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





