- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9PX Li-Ion 1500VA/1500W 230V On Line 2U Rack/Tower UPS
- Topology: On-Line, Double Conversion
- Power Ratings: 1500VA/1500W
- I/O: 1x IEC C14 10A, 8x IEC C13 10A
- Nominal Voltage: 230V (Adjustable to 200/208/220/230/240V)
- Frequency Range: 47~70Hz Input, 50/60Hz Auto-Sensing Output
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO, Output
- Form Factor: 2U Rack/Tower
- 9PX1500IRTANZ-L
- 5 Years Manufacturer Warranty
(9PX1500IRTANZ-L)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
4 LEDS + Multilingual LCD : |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Management
| Network Management | ModBus-MS Card |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 21.50 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10.50 Minute |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.80 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 450 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX1500IRTANZ-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 9PX1500IRTANZ-L |
| Product Name | 9PX Lithium-ion UPS |
| Product Line | 9PX Lithium-ion |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Application/Usage | Router |
| Switch | |
| Virtual Platform | |
| Network | |
| Storage Device | |
| IT System | |
| Server | |
| Cloud Orchestration Tool | |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 (10A) |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| 200 V AC | |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| 220 V AC | |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1.50 kW |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 176 V - 276 V |
| 100 V - 276 V | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | 9PX1500IRTANZ-L |
| Barcode # | 743172104700 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 31.5000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





