- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 9SX 1000VA/900W On Line Tower UPS, 240V
(9SX1000I-AU)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 41 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Technical Information
| Application/Usage | Network |
| Industry | |
| IT System | |
| Telecommunication | |
| Storage Device | |
| Medical | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | Aust. 10A |
| Receptacle Detail | 4 x Aust. 10A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.80 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 252 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 387 mm |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 1.10 kVA/900 W |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9SX1000I-AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9SX 1000VA Tower UPS |
| Product Series | 9SX |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 9SX1000I-AU |
| Barcode # | 743172091086 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 17.0800kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.061161000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





