- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS, Line Interactive, 3kVA, Tower, 230V, 8x IEC C13+2x IEC C19 outlets, SmartConnect Port+SmartSlot, AVR, LCD
SKU: SMT3000IC | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 3kVA/2.7kW line interactive pure sine wave tower UPS
- Ideal for servers, storage, network closets, business VoIP & desktops, retail POS
- Automatic Voltage Regulation helps correct utility voltage
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
The 3kVA line interactive tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
It comes with IEC 320 C20 input, BS1363A British and Schuko CEE 7/EU1-16P input cables, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets, and 2x IEC jumper cables.
It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions.
It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges.
The SMT UPS has a 2-year warranty and comes with a built-in lead-acid battery.
It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7552
Rack PDU,Basic, Zero U, 16A, 230V, (20) C13 & (4) C19 , IEC ...
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8459WW
Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
SmartSlot
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Subscriptions
ERWPMON1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 1Y Plan,...
ERWPMON1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 3Y Plan,...
ERWPMON1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 5Y Plan,...
ERWPLUS1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 1Y Plan,...
ERWPLUS1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 3Y Plan,...
ERWPLUS1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 5Y Plan,...
(SMT3000IC)
Specifications - SMT3000IC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P BS1363A British |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| rated power in VA | 3000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers 1 IEC 320 C19 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Additional information | Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port SmartConnect port Available expansion slot |
| Communication port support | SmartConnect Ethernet port: for cloud monitoring feature availability varies by terms of use |
| Software package | SmartConnect software for remote power monitoring feature availability varies by terms of use |
| Surge energy rate | 365 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 0U |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 435 mm |
| Width | 197 mm |
| Depth | 544 mm |
| Net weight | 52.5 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | USB cable |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Cloud-enabled monitoring |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC RCM VDE UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 53 dBA |
| Heat dissipation | 375 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | RBC55 |
| Battery charger power | 271 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 69.901 cm |
| Package 1 Width | 38.100 cm |
| Package 1 Length | 76.200 cm |
| Package 1 Weight | 63.548 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 UPS|24 Battery |
| SKU | SMT3000IC |
| Barcode # | 731304337331 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 62.2000kg |
| Shipping Width | 0.740m |
| Shipping Height | 0.380m |
| Shipping Length | 0.680m |
| Shipping Cubic | 0.191216000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






