Key Features
- APC SERVICE BYPASS PDU
- Extremely reliable service bypass panels designed for APC InfraStruXure Type A - Smart-UPS - and Symmetra UPS products.
- The Service Bypass Panels provide a wrap around system to allow maintenance of UPS isolating it from critical load.
- Includes Rack mounting brackets & User manual
- 2 years repair or replace warranty
Description
The APC Service Bypass supports a load capacity of 3000VA.
It has a nominal input and output voltage of 230V.
The unit is rack-mounted, occupying 2U of rack space, and includes a circuit breaker for protection.
It features a hardwire 3-wire (H N + E) connection.
×
(SBP3000RMHW)
Specifications - SBP3000RMHW
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V |
| Product or component type | Bypass kit |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) for 1 zone(s) |
| Number of rack unit | 2U |
| Provided equipment | User manual Rack mounting brackets |
| Range of product | Maintenance Bypass Panels |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 76 mm |
| Net weight | 2.27 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| permissible voltage | 220…240 V |
| Max line current | 16 A |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3000 VA |
| Power factor | 0…1 |
Output
| Max current draw | 16 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC Jumpers |
| Protection type | Circuit breaker |
| Power cable length | 1.00 m |
| Efficiency | 99 % |
Conformance
| Product certifications | VDE |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...15000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.1 cm |
| Package 1 Width | 46.3 cm |
| Package 1 Length | 29.5 cm |
| Package 1 Weight | 3.45 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 64 |
| Package 2 Height | 135 cm |
| Package 2 Width | 100 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Package 2 Weight | 225.28 kg |
| SKU |
SBP3000RMHW |
| Barcode # |
731304283225 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
3.4800kg |
| Shipping Width |
0.300m |
| Shipping Height |
0.150m |
| Shipping Length |
0.466m |
| Shipping Cubic |
0.020970000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review