Key Features
- APC SERVICE BYPASS PDU
- Extremely reliable service bypass panels designed for APC InfraStruXure Type A, Smart-UPS, and Symmetra UPS products.
- Includes Rack mounting brackets & User manual
- 2 years repair or replace warranty
Description
The APC Service Bypass Panel support voltage of 230V.
It includes 6 IEC 60320 C13 and 1 IEC Jumpers outlets.
It features a 2U rack-mount design and is rack mountable.
The unit includes rack mounting brackets and user manual.
×
(SBP1500RMI)
Specifications - SBP1500RMI
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V |
| Product or component type | Bypass kit |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 2.0 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | User manual Rack mounting brackets |
| Range of product | Maintenance Bypass Panels |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 76 mm |
| Net weight | 2 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| permissible voltage | 220…240 V |
| Max line current | 10 A |
| Input current limits | 10 A |
| Load capacity | 1500 VA |
| Power factor | 0…1 |
Output
| Max current draw | 10 A |
| Number of power socket outlets | 6 |
| Protection type | Circuit breaker |
| Power cable length | 1.2 m |
| Efficiency | 99 % |
Conformance
| Product certifications | VDE |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...15000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.1 cm |
| Package 1 Width | 46.3 cm |
| Package 1 Length | 29.5 cm |
| Package 1 Weight | 3.5 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 56 |
| Package 2 Height | 113 cm |
| Package 2 Width | 100 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Package 2 Weight | 195.608 kg |
| SKU |
SBP1500RMI |
| Barcode # |
731304263593 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
3.1400kg |
| Shipping Width |
0.100m |
| Shipping Height |
0.050m |
| Shipping Length |
0.460m |
| Shipping Cubic |
0.002300000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review