- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric SBPAR30K40H-WP Bypass Panel - 1 x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) - 40 kVA PARALLEL MAINT. BYPASS PANELUP TO 3 UNITS 30-40KVA 400V WALL
(SBPAR30K40H-WP)
Technical Information
| Receptacles | 1 x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | APC Smart-UPS VT |
| Certifications & Standards |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 53 kg |
| Form Factor | Wall-mountable |
| Height | 1174 mm |
| Width | 560 mm |
| Depth | 216 mm |
Power Description
| Output Voltage | 400 V AC |
| Current | 182.40 A |
| Load Capacity | 40 kVA |
General Information
| Product Type | Bypass Panel |
| Manufacturer Part Number | SBPAR30K40H-WP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SBPAR30K40H-WP |
| Product Name | SBPAR30K40H-WP Parallel Maintenance Bypass Panel |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SBPAR30K40H-WP |
| Barcode # | 731304277224 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 53.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






