Don't pay: $3,553.00
$3,217.00
SAVE $336.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Service Bypass Panel- 230V; 100A; MBB; Hardwire input; IEC-320 output- (8) C13 (2) C19
SKU: SBP10KRMI4U | Brand: APC Brand
Key Features
- Supports up to 100A, suitable for high-demand applications
- Provides 8 C13 and 2 C19 output connectors for versatile connectivity
- Includes a bypass switch for seamless maintenance without power interruption
- Allows for secure and reliable hardwired connections
Description
The APC Service Bypass Panel has a nominal voltage of 230V.
It includes 8 IEC C13 and 2 IEC C19 outlets.
It features a 4U rack-mount design and is rack mountable.
The unit includes rack mounting brackets, user manual, and installation guide.
Product Images
Downloads & Documents
×
(SBP10KRMI4U)
Specifications - SBP10KRMI4U
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V |
| Product or component type | Bypass kit |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Number of rack unit | 4U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets User manual |
| Range of product | Maintenance Bypass Panels |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 178 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 673 mm |
| Net weight | 20.91 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) 1 hard wire 4-wire (3P + N) |
| Max line current | 100 A |
| Input current limits | 100 A |
| Load capacity | 20000 VA |
| Power factor | 0…1 |
Output
| Max current draw | 100 A |
| Number of power socket outlets | 8 IEC 60320 C13 2 IEC 60320 C19 |
| Protection type | Circuit breaker |
| Efficiency | 99 % |
Conformance
| Product certifications | CSA GOST |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...15000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -40…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 30.5 cm |
| Package 1 Width | 61 cm |
| Package 1 Length | 99.1 cm |
| Package 1 Weight | 31.36 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 157.5 cm |
| Package 2 Width | 100 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Package 2 Weight | 322.5 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SBP10KRMI4U |
| Barcode # | 731304212638 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 35.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 1.000m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.180000000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






