- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Maintenance Bypass Panel, single unit, 20-60kW 400V wallmount, for Galaxy VS and Easy UPS 3S
SKU: GVSBPSU20K60H | Brand: Schneider Electric
Key Features
- Features Schneider Electric breakers
- Isolates UPS during service operations
- Wall mount installation conserves footprint
- Compatible with Galaxy VS
- Compatible with Easy UPS 3S
Description
Maintenance bypass panel for complete isolation of the UPS during service operations.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
×
(GVSBPSU20K60H)
Specifications - GVSBPSU20K60H
Overview
| Presentation | Maintenance bypass panel for complete isolation of the UPS during service operations. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Product or component type | Panel |
| Range of product | Galaxy VS |
| Range compatibility | Galaxy VS |
Physical
| Height | 60 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 22 cm |
| Net weight | 25 kg |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 46.000 cm |
| Package 1 Width | 73.000 cm |
| Package 1 Length | 80.000 cm |
| Package 1 Weight | 43.000 kg |
| SKU | GVSBPSU20K60H |
| Barcode # | 731304342571 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 40.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






