Don't pay: $4,681.82
$4,020.00
SAVE $661.82 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Service Bypass Panel, 230V, 125A, 2x hardwire input connectors, 8x IEC 60320 C19 outlets
SKU: SBP20KRMI4U | Brand: APC Brand
Product Images
Downloads & Documents
×
(SBP20KRMI4U)
Specifications - SBP20KRMI4U
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 220 V 230 V 240 V 380 V 3 phases 400 V 3 phases 415 V 3 phases |
| Product or component type | Bypass kit |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Number of rack unit | 4U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets User manual |
| Range of product | Smart-UPS Accessories |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 178 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 572 mm |
| Net weight | 18.78 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) 1 hard wire 5 wire (3P + N + E) |
| Max line current | 125 A |
| Input current limits | 125 A |
| Load capacity | 20000 VA |
| Power factor | 0…1 |
Output
| Max current draw | 125 A |
| Number of power socket outlets | 8 IEC 60320 C19 |
| Protection type | Circuit breaker |
| Efficiency | 99 % |
Conformance
| Product certifications | CSA GOST |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...15000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -40…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 30.5 cm |
| Package 1 Width | 84.3 cm |
| Package 1 Length | 61 cm |
| Package 1 Weight | 31.36 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SBP20KRMI4U |
| Barcode # | 731304266969 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 40.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






