Don't pay: $3,977.27
$3,531.00
SAVE $446.27 (11%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SBP16KRMI4U)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Current | 100 A |
| Load Capacity | 20 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21.82 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 178 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 673 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Protection Type | Overload |
| Receptacles | 3 x Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire |
| Hard Wire 3-wire |
General Information
| Product Type | Bypass Switch |
| Manufacturer Part Number | SBP16KRMI4U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SBP16KRMI4U |
| Product Name | 100A Maintenance Bypass Panel |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SBP16KRMI4U |
| Barcode # | 731304212652 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






