- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Service Bypass Panel- 230V, 32A, BBM, IEC320 C20/HW input, IEC-320 Output- (2) C19 (8) C13
SKU: SBP5000RMI2U | Brand: APC Brand
Key Features
- Supports up to 32A, suitable for high-demand applications
- Provides 2 C19 and 8 C13 output connectors for flexible power distribution
- Features a bypass switch for safe maintenance
- Designed for rack installation, saving space in data centers
Description
The APC SBP5000RMI2U Service Bypass Panel is a reliable solution designed to ensure uninterrupted power to your critical equipment during UPS maintenance or upgrades.
Engineered for compatibility with APC Smart-UPS and Smart-UPS On-Line, this panel requires IEC C20 input and offers (8) IEC C13, (2) IEC C19 outlets.
The panel is 2U in height with 230V input and output voltage.
This panel comes with a 2-year warranty.
Product Images
Downloads & Documents
×
(SBP5000RMI2U)
Specifications - SBP5000RMI2U
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V |
| Product or component type | Bypass kit |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Number of rack unit | 2U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Hardwire panel Installation guide Rack mounting brackets User manual Wall mounting brackets |
| Range of product | Maintenance Bypass Panels |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 660 mm |
| Net weight | 11.36 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
| Max line current | 32 A |
| Input current limits | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| Power factor | 0…1 |
Output
| Max current draw | 32 A |
| Number of power socket outlets | 8 IEC 60320 C13 2 IEC 60320 C19 |
| Protection type | Circuit breaker |
| Efficiency | 99 % |
Conformance
| Product certifications | CSA GOST |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...15000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.3 cm |
| Package 1 Width | 61 cm |
| Package 1 Length | 99.1 cm |
| Package 1 Weight | 23.18 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 130.8 cm |
| Package 2 Width | 100 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Package 2 Weight | 277.596 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SBP5000RMI2U |
| Barcode # | 731304212591 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 20.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.970m |
| Shipping Cubic | 0.116400000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






