- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Service Bypass Panel 200/208/230/240V 125A HW Input/Output
SKU: SBP20KP | Brand: APC Brand
Key Features
- Supports up to 125A, suitable for high-demand applications
- Compatible with various input and output voltages
- Includes a bypass switch for seamless maintenance
- Designed for rack installation, saving space in data centers
Description
The APC Service Bypass Panel supports output voltage of 200V, 208V, 220V, 230V, and 240V.
It features a 4U form factor and provides a manual bypass switch for maintenance and service operations.
It includes an installation guide, rack mounting brackets, and a user manual.
Product Images
Downloads & Documents
×
(SBP20KP)
Specifications - SBP20KP
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 200 V 208 V 220 V 230 V 240 V 380 V 3 phases 400 V 3 phases 415 V 3 phases |
| Product or component type | Bypass kit |
| Main Output Voltage | 200 V 208 V 220 V 230 V 240 V |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) for 1 zone(s) Hard wire 3-wire (2P + E) for 1 zone(s) |
| Number of rack unit | 4U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets User manual |
| Range of product | Maintenance Bypass Panels |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 178 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 554 mm |
| Net weight | 19.32 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (H N + E) 1 hard wire 3-wire (2P + E) 1 hard wire 5-wire (3P + N + E) |
| permissible voltage | 200…240 V |
| Max line current | 125 A |
| Input current limits | 125 A |
| Load capacity | 20000 VA |
| Power factor | 0…1 |
Output
| Max current draw | 125 A |
| Protection type | Circuit breaker |
| Efficiency | 99 % |
Conformance
| Product certifications | CSA GOST |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...15000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -40…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 30.5 cm |
| Package 1 Width | 84.5 cm |
| Package 1 Length | 61 cm |
| Package 1 Weight | 31.36 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SBP20KP |
| Barcode # | 731304266952 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 40.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






