- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Device monitoring and management, Network Management Cards, NMC3, secure remote UPS monitoring and management
SKU: AP9640 | Brand: Schneider Electric
Key Features
- Enables mission critical remote remote UPS monitoring and management
- Browser accessible from anywhere on a secure network
- Real-time event notification maximizes uptime and improves efficiency
- Take proactive actions and troubleshoot easily with detailed data and event logs
- Stay up-to-date with an included 1-Year Secure NMC System subscription
Description
The Network Management Card 3 enables essential and secure remote monitoring and management of a UPS, giving you mission-critical visibility.
The high-speed processor provides a fast and powerful experience offering Gigabit Ethernet connectivity and simultaneous multiple user logins to the easy-to-use web user interface or Command Line Interface.
Take proactive actions and troubleshoot easily with detailed data and event logging for timely resolution.
Advanced technology and features keep sensitive data secure with the newest and best-in-class security compliance.
The Network Management Card includes a 1-year Secure NMC Subscription which provides access to the latest firmware which is independently certified to the IEC 62443-4-2 standard.
Integrates with EcoStruxure IT for efficient management of your equipment, PowerChute Network Shutdown for graceful shutdown, unattended start-up and VM migration options for disaster avoidance and business continuity, and with other SNMP-enabled systems.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
(AP9640)
Specifications - AP9640
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Range of product | Network Management Cards |
| Range compatibility | Galaxy VM Galaxy VX Symmetra PX Easy UPS 3M Advanced Easy UPS 3-Phase Modular Galaxy PX Galaxy 3L Pro Smart-UPS Smart-UPS Ultra Smart-UPS Online Smart-UPS Modular Ultra Smart-UPS Battery Systems Back-UPS SX3 Refurbished Smart-UPS |
| Product or component type | Device monitoring and management |
| Provided equipment | Micro-USB cable Installation manual |
| Number of input phases | 1 3 |
| Standards | EN 55024 BS EN 55024 EN 61000-4-2 BS EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 BS EN 61000-4-3 EN 61000-4-4 BS EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 BS EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 BS EN 61000-4-6 EN 61000-4-8 BS EN 61000-4-8 EN 61000-4-11 BS EN 61000-4-11 EN 55035 BS EN 55035 EN 62040-2 BS EN 62040-2 EN 61326-2 BS EN 61326-2 ICES-003 class A VCCI class A EN 61000-6-3 BS EN 61000-6-3 EN 55032:class A BS EN 55032:class A |
Physical
| Net weight | 0.08 kg |
| Width | 12.1 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Depth | 11.4 cm |
Conformance
| Product certifications | FCC Class A AS/NZS AS/NZS 3548 (C-Tick) class A FCC part 15 class A GOST UK PSTI |
Environmental
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Communications & Management
| Communication network type | 10/100/1000BASE-T |
| Authentication | Radius Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) |
| Communication port protocol | HTTP over secure sockets Layer (HTTPS) SSH FTP HTTP SNMP DHCP BOOTP (Bootstrap Protocol) TCP/IP |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.1 cm |
| Package 1 Width | 15.9 cm |
| Package 1 Length | 23.5 cm |
| Package 1 Weight | 0.34 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP9640 |
| Barcode # | 731304355533 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






