- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Device monitoring and management, Network Management Cards, NMC3 for Easy UPS On-Line, secure remote UPS monitoring and management
SKU: AP9544 | Brand: Schneider Electric
Key Features
- Enables mission critical remote monitoring and management of Easy UPS On-Line
- Browser accessible from anywhere on a secure network
- Real-time event notification maximizes uptime and improves efficiency
- Take proactive actions and troubleshoot easily with detailed data and event logs
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with the purchase
Description
The Network Management Card 3 for Easy UPS On-Line enables essential and secure remote monitoring and management of one Easy UPS On-Line UPS, giving you mission-critical visibility.
The high-speed processor provides a fast and powerful experience offering Gigabit Ethernet connectivity and simultaneous multiple user logins to the easy-to-use web user interface or Command Line Interface.
Take proactive actions and troubleshoot easily with detailed data and event logging for timely resolution.
Advanced technology and features keep sensitive data secure with the newest and best-in-class security compliance.
The Network Management Card includes a 1-year Secure NMC Subscription which provides access to the latest firmware to ensure the most resilient, secure and sustainable IT infrastructure.
Integrates with EcoStruxure IT for efficient management of your equipment, PowerChute Network Shutdown for graceful shutdown, unattended start-up and VM migration options for disaster avoidance and business continuity, and with other SNMP-enabled systems.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
Communication Options
Subscriptions
FWENMC1P-ST1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(AP9544)
Specifications - AP9544
Overview
| Presentation | The Network Management Card for Easy UPS On-Line (AP9544) enables secure remote monitoring and control of one Easy UPS Online through the easy-to-use web browser interface, via EcoStruxure™ IT Software or another SNMP-enabled system. A 12-month Secure NMC Subscription, that allows the customer to access future firmware updates, is included with the purchase of the card*. Upon expiration of the provided Secure NMC Subscription the purchase of a new Secure NMC Subscription is required to access future firmware updates. *The NMC Firmware must be V2.5 or later. Find the latest Firmware in the Software and Firmware section below. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Range of product | Network Management Cards |
| Range compatibility | Easy UPS On-Line Easy UPS 1 Ph On-Line |
| Product or component type | Device monitoring and management |
| Provided equipment | Micro-USB cable Installation manual |
| Number of input phases | 1 |
| Standards | CISPR 32 VCCI class A ICES-003 EN 55024 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-8 EN 61000-6-2 EN/IEC 62040-2 |
Physical
| Net weight | 0.05 kg |
| Width | 5.2 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Depth | 8.0 cm |
Conformance
| Product certifications | FCC Class A AS/NZS UK PSTI |
Environmental
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Communications & Management
| Communication network type | 10/100/1000BASE-T |
| Authentication | Radius |
| Communication port protocol | HTTP over secure sockets Layer (HTTPS) SSH FTP HTTP SNMP DHCP BOOTP (Bootstrap Protocol) TCP/IP |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.600 cm |
| Package 1 Width | 16.500 cm |
| Package 1 Length | 23.000 cm |
| Package 1 Weight | 284.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S06 |
| Number of Units in Package 2 | 44 |
| Package 2 Height | 68.000 cm |
| Package 2 Width | 60.000 cm |
| Package 2 Length | 80.000 cm |
| Package 2 Weight | 21.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP9544 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






