- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(CONNECTUPSX)
Network & Communication
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 200 g |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
General Information
| Product Type | UPS Management Adapter |
| Manufacturer Part Number | CONNECTUPSX |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Web/SNMP UPS Management Adapter |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Additional Information | Power Input: 9VDC |
| Compatibility |
Eaton UPSs: |
Technical Information
| Protocols | ARP |
| TFTP | |
| DHCP | |
| SMTP | |
| TCP/IP | |
| SNMP | |
| Proprietary Slot Type | X-Slot |
| SKU | CONNECTUPSX |
| Barcode # | 718122144952 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 0.5100kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.002208000m3 |
Manufacturer Contact Info: http://www.eatoncorp.com.au/Oceania/index.htm,
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





