- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Wired, Sensor, NetBotz, Leak Rope, 20 ft
SKU: NBES0308 | Brand: APC Brand
Key Features
- Early detection of fluids and leaks in your data center or network closet
- Requires use of compatible NetBotz 750 or NetBotz 755 Appliance
- Expand coverage footprint with optional NBSE0309 Leak Rope Extension
- 2 year standard hardware warranty for repair or replacement
Description
Provides early detection of fluid in your data center or network closet along the entire length of sensor cable when paired with Leak Rope Sensor.
Compatible with with NetBotz 700 series appliances only.
Compatible with Leak Rope Extension Sensor Accessory.
Total coverage may be extended to length 100 ft.
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
(NBES0308)
Specifications - NBES0308
Overview
| Presentation | Provides early detection of fluid in your data center or network closet along the entire length. Compatible with select NetBotz appliances. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Range of product | Netbotz |
| Product or component type | Water leakage sensor |
General
| Provided equipment | Cable ties |
Physical
| Depth | 16.1 cm |
| Height | 7 cm |
| Net weight | 0.44 kg |
| Width | 17.1 cm |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.1 cm |
| Package 1 Width | 23.4 cm |
| Package 1 Length | 16.3 cm |
| Package 1 Weight | 0.519 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NBES0308 |
| Barcode # | 731304262817 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.6200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






