- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 750
SKU: NBRK0750 | Brand: APC Brand
Key Features
- Integrated surveillance, sensing, access control and alerts for rack mount applications
- Supports 4 HD cameras, 78 wired/47 wireless sensors, and badged access for 26 rack doors
- Instant environmental alerts for overheating, fluids/leaks, humidity, and fire/smoke risks
- Seamless Integration with Data Center Expert, IT Expert and IT Advisor Software Solutions
Description
The NetBotz Rack Monitor 750 provides integrated surveillance, sensing, access control, and advanced alerting for IT environments of all sizes, from single-rack edge networks to large data centers.
The NetBotz 750 offers an active monitoring solution designed to protect against environmental threats and unauthorized access risks that can cause downtime to IT infrastructure, in both Edge Compute and Data Center environments.
With its integrated suite of sensors, access control pods, and the newly introduced HD Camera Pod 165, the NetBotz 750 safeguards environments with surveillance and flexible alerting based on user-definable thresholds.
Compute is quickly moving closer to where it is used at the Edge, increasing the risks of water damage, high temperature & humidity, fire or other conditions bringing down business-critical applications.
Intentional or malicious access events not only threaten compute availability, but also leave enterprises vulnerable to costly compliance violations.
The NetBotz 756 provides integrated sensing, surveillance, and badged rack-access control to help mitigate these risks through a wide array of compatible sensors, camera clip capture and storage, and configurable alarming.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Sensors
AP9324
Wired, Accessory, NetBotz, Alarm Beacon, Visual
AP9335T
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature, 13 ft
AP9335TH
APC Temperature & Humidity Sensor
AP9520TH
Wired, Sensor, NetBotz, Temperature & Humidity Display
NBES0301
Wired, Sensor, NetBotz, Spot Fluid, 15ft
NBES0302
Wired, Sensor, NetBotz, Door Switch Sensor, 50ft
NBES0303
Wired, Sensor, NetBotz, 2 Door Switch Sensor, 12ft.
NBES0304
Wired, Sensor, NetBotz, Dry Contact Cable, 15 ft
NBES0305
Wired, Sensor, NetBotz, 0-5V Cable, 15 ft
NBES0306
Wired, Sensor, NetBotz, Vibration, 12 ft
NBES0307
Wired, Sensor, NetBotz, Smoke Detection, 10 ft
NBES0308
Wired, Sensor, NetBotz, Leak Rope, 20 ft
(NBRK0750)
Specifications - NBRK0750
Overview
| Presentation | The NetBotz Rack Monitor 750 provides integrated surveillance,sensing, access control, and advanced alerting for IT environmentsof all sizes, from single-rack edge networks to large data centers. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Industrial rack PC |
| Range of product | Netbotz |
| Number of rack unit | 1U |
| Communication port protocol | A-Link DHCP HTTPS IPv4 SNMP v1 SNMP v3 SSH v2 TCP/IP |
| Provided equipment | Rack mounting brackets Temperature/humidity sensor USB cable |
| Product compatibility | Rack sensor pod 150 Room sensor pod 155 |
General
| Camera frame rate | Up to 30 fps |
| Display resolution | Up to 1280x1024 |
| Universal sensor supported | 0-5V Door contact Dry contact Humidity Smoke Fluid spot leak Temperature Vibration |
| Number of universal sensor ports | 6 |
| Number of sensor pods supported | 12 |
| Number of universal sensors supported | 78 |
| Number of supported camera | 4 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 43.2 cm |
| Depth | 17.8 cm |
| Net weight | 2.45 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Mounting position | Horizontal |
Conformance
| Standards | CSA C22.2 No. 60950-1-03 FCC part 15 class A ICES-003 UL 60950-1 |
| Product certifications | 2014/30/EU AS/NZS 3548 (C-Tick) class A CE EMC directive 2004/108/EC VCCI class A |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Communications & Management
| Communication network type | RJ45 10/100/1000 Base-T |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 11.500 cm |
| Package 1 Width | 31.500 cm |
| Package 1 Length | 53.500 cm |
| Package 1 Weight | 4.163 kg |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 30 cm |
| Package 2 Width | 40 cm |
| Package 2 Length | 60 cm |
| Package 2 Weight | 8.976 kg |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 8 |
| Package 3 Height | 45.000 cm |
| Package 3 Width | 80.000 cm |
| Package 3 Length | 120.000 cm |
| Package 3 Weight | 47.904 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NBRK0750 |
| Barcode # | 731304344407 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 4.2400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






