Key Features
- Monitor third-party dry contact state sensors
- Wired universal sensor with 15' cable length and RJ-45 connection
- Compatible with NetBotz 250A, 750 and 755 appliances
- 2 year standard hardware warranty for repair or replacement
Description
Universal Sensor that monitors third-party dry contact state sensors.
Manage environmental factors that could pose a significant threat to your company's IT infrastructure.
Compatible with all current and legacy generation NetBotz appliances and pods
includes 15 ft of cable length for flexible installation applications.
×
(NBES0304)
Specifications - NBES0304
Overview
| Presentation | Universal Sensor that monitors third-party dry contact state sensors. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Product or component type | Cable |
| Range of product | Netbotz |
| Provided equipment | Cable ties |
Physical
| Height | 1.9 cm |
| Width | 14.6 cm |
| Depth | 18.7 cm |
| Net weight | 0.15 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.8 cm |
| Package 1 Width | 23.2 cm |
| Package 1 Length | 16.4 cm |
| Package 1 Weight | 0.269 kg |
| SKU |
NBES0304 |
| Barcode # |
731304263579 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.2300kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review