- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric Wi-Fi Adapter for UPS Management Adapter - USB - External
Wireless communication accessory supporting the reliability, performance and security requirements of IT infrastructures.
Compatible with Network Management Card 3 only - SmartSlot (AP9641, AP9643), Pre-installed or Embedded .Wireless access drives operational efficiency while reducing downstream costs and clutter of traditional cabling. Digitize your IT infrastructure while saving time and money with the USB Wi-Fi device.

he Wi-Fi device replaces traditional wired network cabling requirements. With less equipment, installation is faster and offers more deployment flexibility.
APC by Schneider Electric Wi-Fi Adapter for UPS Management Adapter - USB - External
Wireless communication accessory supporting the reliability, performance and security requirements of IT infrastructures.
Compatible with Network Management Card 3 only - SmartSlot (AP9641, AP9643), Pre-installed or Embedded.
(AP9834)
| Host Interface | USB |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Manufacturer Part Number | AP9834 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | USB Wi-Fi Device |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Device Supported | UPS Management Adapter |
| Weight (Approximate) | 6 g |
| Form Factor | External |
| Height | 0.8 cm |
| Width | 2 cm |
| Depth | 4 cm |
| SKU | AP9834 |
| Barcode # | 0731304420712 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






