- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Network Card for Easy UPS 3S, 3M, 3L and Galaxy PW 2nd Gen UPS
SKU: E3SOPT001 | Brand: Schneider Electric
Key Features
- Compatible with Easy UPS 3-series UPS
- Enables connection to EcoStruxure IT software suite
- Manage and configure the UPS via Telnet, Web interface, or NMS
- Configure event notification via SMS, e-mail, or SNMP TRAP
Description
Network card for easy monitoring and managing of the Easy UPS 3 Series.
The UPS status can be monitored and managed remotely through the UPS Web Interface or through EcoStruxure IT's cloud-enabled and on-premise software suites.
Downloads & Documents
×
(E3SOPT001)
Specifications - E3SOPT001
Overview
| Presentation | Network card for easy monitoring and managing of the Easy UPS 3S, 3M, 3L and Galaxy PX 2nd Gen UPSs. The UPS status can be monitored and managed remotely through the UPS Web Interface or through EcoStruxure IT's cloud-enabled and on-premise software suites. |
| Lead time | Usually Ships within 6 Weeks |
Main
| Range of product | Easy UPS 3L Easy UPS 3M Easy UPS 3S |
| Range compatibility | Easy UPS 3L Easy UPS 3M Easy UPS 3S |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 12.7 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Depth | 12.7 cm |
| Net weight | 0.91 kg |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...3281 ft |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.100 cm |
| Package 1 Width | 14.800 cm |
| Package 1 Length | 18.000 cm |
| Package 1 Weight | 154.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 40.000 cm |
| Package 2 Length | 60.000 cm |
| Package 2 Weight | 3.780 kg |
| SKU | E3SOPT001 |
| Barcode # | 731304339854 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






