- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU-TH)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 50 g |
| Height | 13 mm |
| Width | 20 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Temperature Accuracy | ±0.5°C |
| Humidity Accuracy | ±3% |
| Temperature Range | -40°C to 80°C |
| Minimum Relative Humidity | 0% |
| Maximum Relative Humidity | 99.9% |
General Information
| Product Type | Temperature & Humidity Sensor |
| Manufacturer Part Number | EPDU-TH |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | EPDU-TH |
| Product Name | Easy Rack PDU Temperature & Humidity Sensor |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | EPDU-TH |
| Barcode # | 731304405153 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






