- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Wired, Sensor, NetBotz, Door Switch Sensor, 50ft
SKU: NBES0302 | Brand: APC Brand
Key Features
- Monitor and receive access alerts to a rack or room
- Wired universal sensor with 50' cable length and RJ-45 connection
- Compatible with NetBotz 250A, 750 and 755 appliances
- 2 year standard hardware warranty for repair or replacement
Description
Universal Sensor that enables monitoring of access to a rack or room.
Compatible with NetBotz 250A and 700 series appliances and pods.
Designed for use with APC or 3rd party rack enclosures.
includes 50 ft of cable for larger installations on a single NetBotz appliance.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
(NBES0302)
Specifications - NBES0302
Overview
| Presentation | Universal Sensor that monitors access to a rack or room. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Product or component type | Sensor |
| Range of product | Netbotz |
| Provided equipment | Cable ties |
Physical
| Height | 2.5 cm |
| Width | 11.1 cm |
| Depth | 15.5 cm |
| Net weight | 0.19 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.8 cm |
| Package 1 Width | 23.2 cm |
| Package 1 Length | 16.4 cm |
| Package 1 Weight | 0.309 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NBES0302 |
| Barcode # | 731304262954 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.3200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






