- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Wired, Sensor, NetBotz, Vibration, 12 ft
SKU: NBES0306 | Brand: APC Brand
Key Features
- Detect vibration in racks that may indicate movement of IT assets
- Wired universal sensor with 12' cable length and RJ-45 connection
- Compatible with NetBotz 250A, 750 and 755 appliances
- 2 year standard hardware warranty for repair or replacement
Description
Universal Sensor that detects vibration in racks that may indicate movement of IT.
Enhance security of your Data Center or Network Closet with instant alerts from unexpected movement activity.
Compatible with all current and legacy generation NetBotz appliances and pods.
Supports regulatory and compliance requirements that require organizations to limit physical access to information systems, equipment and the operating environments only to authorized individuals.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
(NBES0306)
Specifications - NBES0306
Overview
| Presentation | Universal Sensor that detects vibration in racks that may indicate movement of IT assets. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Range of product | Netbotz |
| Product or component type | Vibration sensor |
General
| Provided equipment | Cable ties |
Physical
| Depth | 12.1 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Net weight | 0.13 kg |
| Width | 11.7 cm |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.8 cm |
| Package 1 Width | 23.2 cm |
| Package 1 Length | 16.4 cm |
| Package 1 Weight | 0.249 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NBES0306 |
| Barcode # | 731304262831 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






