- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Easy UPS On-Line SRV 19" Rail Kit, 900mm depth
SKU: SRVRK2 | Brand: APC Brand
Key Features
- Supports rack mount installation of Easy UPS in 19" rack
- Up to 900 mm depth rail kit
- Ideal for Easy UPS Rackmount SRV and SRVL
- Can support equipment with a maximum weight of 100 kg/220 lb
Description
This APC Easy UPS SRVS Rail kit provides simple rack mount installation for rackmount Easy UPS.
This 19-inch 900 mm depth rail kit can support equipment with a maximum weight of 100 kg.
It has a 2-year warranty.
Downloads & Documents
×
(SRVRK2)
Specifications - SRVRK2
Overview
| Presentation | High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Mounting kit |
| Provided equipment | Mounting hardware User manual |
| Range of product | Easy UPS On-Line |
Physical
| Colour | Grey |
| Height | 88 mm |
| Width | 58.5 mm |
| Depth | 900 mm |
| Net weight | 2.95 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 10.000 cm |
| Package 1 Width | 14.500 cm |
| Package 1 Length | 62.000 cm |
| Package 1 Weight | 3.516 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 38 |
| Package 2 Height | 75.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 145.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 12 |
| SKU | SRVRK2 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.4200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






