- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(NBWC100U)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Manufacturer Part Number | NBWC100U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetBotz Wireless USB Coordinator & Router |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 50 g |
| Form Factor | External |
| Height | 1.3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| SKU | NBWC100U |
| Barcode # | 731304314523 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






