- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 5S700AU 700VA / 420W Line Interactive Tower UPS
(5S700AU)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Management
| Battery Management | Automatic battery test, deep-discharge protection, cold-start capable, replaceable batteries |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5S700AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5S 700VA Tower UPS |
| Product Series | 5S |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Load Capacity | 700 VA/420 W |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-45 |
| RJ-11 | |
| Plug/Connector Type | Aust. 10A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.98 kg |
| Form Factor | Tower |
| Under Monitor | |
| Height | 250 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 260 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | 5S700AU |
| Barcode # | 743172436344 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 6.6300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.001650000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





