- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Cat 6 RJ45 Modular Plug can be used with Cat 6 bulk cables, allowing you to easily terminate your Cat 6 cable to the exact length required.
(CRJ45C6SOL50)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Network Connector |
| Manufacturer Part Number | CRJ45C6SOL50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 50 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | CRJ45C6SOL50 |
| Product Name | Cat.6 RJ45 Modular Plug for Solid Wire - 50 Pack |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Product Color | Clear |
Technical Information
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Male |
| Connector Type | RJ-45 Network - Male |
| SKU | CRJ45C6SOL50 |
| Barcode # | 65030837576 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000950000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





