- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DEM-CB100S SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable (1 Metre)
DEM-CB100S
Network - Switches
Features
10G Passive SFP+ Twinaxial Direct Attach Cable supports speeds of up to 10Gbps, while having lower latency and power consumption than other cables types such as 10GBASE-CX4 and CAT6/CAT6A 10GBASE-T. This makes it an optimal solution for handling high bandwidth transmission within short distances. Suitable for interconnecting devices with 10G SFP+ ports. Available in 1m, 3m, 7m lengths.
- Suitable for stacking DGS-3420-series switches, DGS-3620-series switches, DSN-6410/6420 SANs and for 10Gigbit connectivity between devices with 10G SFP+ ports.
- Advance Warranty Replacement (24 Hour Cross-shipment)
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DEM-CB100S)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DEM-CB100S |
| Barcode # | 790069365102 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.001300000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






