$94.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
IN STOCK
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
An adapter that can power UniFi PoE+++ devices, reduce dependency on PoE switch power, and provide a Multi-Gigabit LAN connection.
Delivers up to 90W of PoE+++
Surge, peak pulse, and overcurrent protection
Contains RJ45 data input, AC cable with earth ground, and PoE+++ output
LED indicator for status monitoring
Supports wall mount, DIN rail and floating mount*
(UACC-PoEplusplusplus-10G)
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 164.5 x 71 x 42 mm (6.5 x 2.8 x 1.7") |
| Weight | 372 g (13.1 oz) |
| Output Voltage | 54V DC @ 1.67A |
| Rated Voltage | 100—240V AC at 50/60Hz |
| LAN Activity Indicator | — |
| Gigabit LAN Port | ✓ |
| Remote Reset Capability | — |
| Reset Button | — |
| 4-pair Powering | Pins 1, 2, 4, 5 (+) and 3, 6, 7, 8 (-) |
| Clamping Protection | 11V data, 60V power |
| Data In / PoE | RJ45 shielded socket |
| Input Current | 1.5A Max. |
| Inrush Current | <120A peak @ 230V AC |
| Efficiency | >88% |
| Switching Frequency | 65 kHz |
| Output Ripple | 1% Max. |
| Line Regulation | ≤ 2% |
| Load Regulation | ≤ 5% |
| Max. PoE+ Wattage per Port by PSE | 90W |
| Max. Surge Discharge | 1500A (8/20 μs) power |
| Peak Pulse Current | 36A (10/1000 μs) data |
| Response Time | <1 ns |
| Shunt Capacitance | <5 pF data |
| Surge Protection | Difference and common mode |
| Ambient Storage Temperature | -30 to 70°C (-22 to 158°F) |
| Ambient Operating Temperature | 0 to 40°C (32 to 104°F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 95% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, UL, UKCA, KC, CCC, RoHS |
| SKU | UACC-PoEplusplusplus-10G |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





