- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Power over Ethernet Adapters
PoE Adapters power Ubiquiti® products that support passive PoE.

Device Protection
PoE Adapters are highly reliable, and when used with Ubiquiti TOUGHCable™, they provide earth grounding and surge protection to help protect against electrostatic discharge (ESD) events.

Convenient Wall-Mounting
The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.

Seamless airGateway™ Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway™ to bridge airMAX® connections to Wi-Fi at customer locations.

Ubiquiti Networks POE-48-24W-G 48VDC @0.5A Gigabit PoE Adapter - Provides Earth Grounding and Surge Protection - Helps Protect Against ESD Attacks - Output Voltage: 48VDC @ 0.5A, Input Voltage: 90-260VAC @ 47-63 Hz - RJ45 Shielded Socket - 1 Year Warranty
(POE-48-24W-G)
Output Voltage: 48VDC @ 0.5A
Gigabit LAN Port: Yes
| SKU | POE-48-24W-G |
| Barcode # | 810354021220 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.2636kg |
| Shipping Width | 0.043m |
| Shipping Height | 0.185m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000795000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Trend Micro Maximum Security 2026 - 2 Years 3 Devices for PC, Mac, Android or iOS devices
$69.00 $249.00
Sale Top
Seller






