- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DPE-301GI Power Over Ethernet (PoE) Injector
DPE-301GI
Network - NICs & Adaptors
Features
The DPE-301GI offers a ready-to-use PoE solution by supplying up to 30 watts of output power using PoE+ technology. It is compliant with the IEEE 802.3af/at (PoE/PoE+) standards, ensuring compatibility with older and newer PoE devices. The DPE-301GI PoE Injector supports Gigabit connectivity and designed to be deployed in situations where high bandwidth is required.
- Plug-and-Play with no software required
- Easy installation of PoE devices where a power outlet is not available
- Reduces installation and network equipment costs
- Provides power over existing network cabling to PoE devices such as access points, IP cameras,and IP phones
- Lightweight and compact
- Output: 0.4 A at 48 V
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DPE-301GI)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DPE-301GI |
| Barcode # | 790069416668 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.002397000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






