- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
An AC adapter with integrated PoE, enabling the UniFi Cloud Gateway device to support PoE output on a single port.
Delivers up to 30W of PoE+
Supports wall mount, DIN rail and floating mount*
Lockable latch designed for power cord security

(2).jpg)
(UACC-PoE-PLUS-USBC)
| Dimensions | 146 x 62 x 42 mm (5.7 x 2.4 x 1.7") |
| Weight | 358 g (12.6 oz) |
| Cable length | Type-C/Ethernet: 150 cm (4.9 ft) Power cord: 180 cm (5.9 ft) |
| Output voltage | Type-C: 5V@ 5A PoE+: 48V@ 0.65A |
| LAN activity indicator | No |
| Gigabit LAN port | Up to 10 GbE |
| Remote reset capability | No |
| Reset button | No |
| Rated voltage | 100—240V AC @ 50/60Hz |
| Input current | 1.5A max. |
| Inrush current | 120A |
| Efficiency | 82% |
| Output ripple | 1% max. |
| Switching frequency | 65 kHz |
| Line regulation | ≤ 5% |
| Load regulation | ≤ 5% |
| 2-pair powering | No |
| 4-pair powering | Pins 1, 2, 4, 5 (+) and 3, 6, 7, 8 (-) |
| Data In / PoE | RJ45 shielded socket |
| Surge protection | Difference and common mode |
| Clamping protection | 11V data, 60V power |
| Max. surge discharge | 1500A (8/20 μs) power |
| Peak pulse current | 36A (10/1000 μs) data |
| Shunt capacitance | <5 pF data |
| Response time | <1 ns |
| Ambient operating temperature | 0 to 40° C (32 to 104° F) |
| Storage temperature | -30 to 70°C (-22 to 158° F) |
| Ambient operating humidity | 10 to 95% noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC, UL, UKCA, CCC, KC, RoHS |
| SKU | UACC-PoE-PLUS-USBC |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





