Don't pay: $61.78
$59.00
SAVE $2.78 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Convenience of Fiber
UFiber Active Ethernet provides fiber connectivity to an RJ45 Ethernet device, which in turn provides 802.3af or 24V passive PoE to UFiber AE.
Active Fiber to Customer’s Premises
UFiber Active Ethernet provides data over long distances at high speed using fiber.
Indoor Installation
Use the included bracket to easily mount UFiber Active Ethernet on a wall.
(UFAE)
Model Specifications
| Fiber Type | Active |
| SFP Module Compatibility | SFP or SFP+ (All UFiber Modules) |
| SFP Port Speed | 1 Gbps |
| PoE Input | 24V Passive PoE 802.3af PoE |
| RJ45 Port Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Mounting | Wall |
| SKU | UFAE |
| Barcode # | 817882026734 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.075m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.075m |
| Shipping Cubic | 0.000169000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






