- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ubiquiti UFiber Gigabit Passive Optical Network Splitter 1:32 For use with UFiber OLT solutions
UF-SPLITTER extends the range of Ubiquiti products for GPON solutions. PLC optical splitters are a key building block for FTTx P2MP (Point to Multi-Point) access networks. The offered splitters have low attenuation and high reflection attenuation. The compact dimensions of these splitters allow for easy installation in racks and fiber optic patch panels.
The splitter comes in a TUBE version, a combination of 1:32 and 4m fiber length. The fibers are of the G657A1 type and are terminated by SC connectors with APC ferule grinding.
(UF-SPLITTER-32)
| SKU | UF-SPLITTER-32 |
| Barcode # | 817882026833 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 4.8260kg |
| Shipping Width | 0.385m |
| Shipping Height | 0.094m |
| Shipping Length | 0.583m |
| Shipping Cubic | 0.021099000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






