- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ET91000LC2 1000 Mbps Gigabit Multimode Fiber Media Converter (LC, 550m) lets you extend a Gigabit Ethernet network over multimode fiber, at distances up to 550m (1804 ft).
A cost-effective solution for connecting a Gigabit Ethernet (1000Base-T) network to remote network segments over a (1000Base-LX/SX) fiber backbone, this GbE to MM fiber converter supports full Gigabit speeds for ideal network performance and scalability. Designed to offer a durable and convenient Ethernet-to-fiber solution, the Ethernet to LC Fiber converter features an all-steel chassis, and a simple plug-and-play installation with minimal configuration required.
For added versatility, this fiber media converter supports standalone operation, as well as a replaceable SFP slot.
(ET91000LC2)
| Network Technology | 1000Base-SX/LX |
| 1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Compatibility | ETCHS2U Rackmount Chassis |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source | AC Adapter |
| Power Consumption | 4 W |
| Plug/Connector Type | Type M |
| USB | No |
| DVI | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Parallel Port | No |
| Management Port | No |
| Digital Audio | No |
| Number of LC Ports | 1 |
| Digital Audio/Video | No |
| Total Number of Ports | 2 |
| LC Port Type | Duplex |
| Maximum Distance Supported | 550 m |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber | |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Wavelength | 850 nm |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Manufacturer Part Number | ET91000LC2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 405.4 g |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Desktop | |
| Height | 20.3 mm |
| Width | 94 mm |
| Depth | 160 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | ET91000LC2 |
| Barcode # | 65030846226 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.7700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





