- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Compact Flash IDE adapter is a perfect solution for accessing CompactFlash (CF I, CF II) and IBM Micro Drive media, allowing you to access the flash/micro drive media as if it were an IDE hard drive.
The CF/IDE adapter can be installed in the computer case through simple mounting in an available 3.5in drive bay, for connection to the computer IDE bus through either a 40 or 44-pin connection.
Designed and constructed to provide a reliable media card platform, the CF IDE adapter is backed by StarTech.com's 2-year warranty.
(35BAYCF2IDE)
Interfaces/Ports
| Host Interface | IDE/EIDE |
General Information
| Product Type | Flash Reader |
| Manufacturer Part Number | 35BAYCF2IDE |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3.5in Drive Bay IDE to CF Adapter Card |
| Brand Name | StarTech.com |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Internal |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Technical Information
| Memory Card Supported | Microdrive |
| CompactFlash Type I | |
| CompactFlash Type II |
| SKU | 35BAYCF2IDE |
| Barcode # | 65030824194 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





