Don't pay: $314.00
$299.00
SAVE $15.00 (5%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Back-UPS, Back-UPS, 1600VA, 230V, AVR, 4 Australian outlets
SKU: BX1600MI-AZ | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Provides 1600VA and 900W of power, suitable for protecting multiple devices during power outages
- AVR corrects voltage variations, ensuring stable power supply
- Easy-to-read LED display provides real-time status of unit and utility power conditions
- Allows the UPS to be powered on even when utility power is unavailable
Description
It provides 1600VA and 900W of power and nominal output voltage of 230V.
It features Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct voltage fluctuations and includes 4 Australian outlets for battery backup and surge protection.
The UPS has a lead-acid battery with a recharge time of 8 hours.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
×
(BX1600MI-AZ)
Specifications - BX1600MI-AZ
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Cos phi | 0.56 |
| Input voltage limits | 140...300 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 5 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 900 W |
| rated power in VA | 1600 VA |
| Output connection type | 4 Australian |
| USB Charging Port | None |
| Maximum configurable power in VA | 1600 VA |
| Maximum configurable power in W | 900 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Full load runtime | 00:01:00 900 W |
| Half load runtime | 00:06:30 450 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 1 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED Status display with on line : on battery |
| UPS connectivity | None |
| Surge energy rate | 273 J |
| Cable length | 1.2 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 190 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 390 mm |
| Net weight | 10.3 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE CB RCM |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…3000 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 40 dBA |
| Operating altitude | 0...3000 m |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery graph comments | Curve fit to measured runtime data. All measurements taken with new, fully charged batteries, at typical environmental conditions, with no electrical input and balanced resistive load (PF = 1.0) output. |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC176 |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 29.7 cm |
| Package 1 Width | 49.5 cm |
| Package 1 Length | 23.5 cm |
| Package 1 Weight | 11.3 kg |
| SCC14 | 10731304410772 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | BX1600MI-AZ |
| Barcode # | 731304410829 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 11.6000kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.490m |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






