You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Power-Saving Back-UPS, Back-UPS, ES 700VA, 230V, 8 Australian (AS 3112) outlet (4 surge)
SKU: BE700G-AZ | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Compact size acommodates installation in a variety of environments
- Data line protection ensures complete protection of your equipment from surges
- LED display provides easy-to-read status of unit and utility power conditions
- Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS power conditions
Description
This product is part of the Back-UPS range.
It features a total of 8 power outlets, 4 of which are UPS battery backup and 4 that are surge only.
Its runtime at 100W is 30 minutes.
The UPS has a surge energy rating of 310 Joules and provides data line protection with a RJ45 analog phone line for phone or fax or modem or DSL.
Its dimensions are 8.9 x 22.4 x 31.1 cm and 6.93 kg.
The Back UPS range supplies battery backup power during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as protection from damaging surges and spikes - perfect for wireless networks, gaming consoles and other electronics.
The UPS is UL1778 Listed
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
(BE700G-AZ)
Specifications - BE700G-AZ
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | Australian/Chinese |
| Maximum input current | 10 A |
| Plug standard | Australian/Chinese |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 5 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V |
| Rated power in W | 405 W |
| rated power in VA | 700 VA |
| Output connection type | 4 Australian surge 4 Australian |
| USB Charging Port | None |
| Maximum configurable power in VA | 700 VA |
| Maximum configurable power in W | 405 W |
| Output voltage tolerance | +/- 5% static and 100% load step |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Standby |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Output frequency | 47...63 Hz sync to mains 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| UPS connectivity | USB port |
| Surge energy rate | 310 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 5% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Cable length | 1.8 m |
| Height | 89 mm |
| Width | 224 mm |
| Depth | 311 mm |
| Net weight | 6.93 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Telephone cable User manual |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | A-Tick C-Tick CE Telepermit |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…9144 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 40 dBA |
| Operating altitude | 0...30000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 16 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | RBC17 |
| Battery charger power | 5 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 12.7 cm |
| Package 1 Width | 40 cm |
| Package 1 Length | 27.9 cm |
| Package 1 Weight | 7.84 kg |
| SCC14 | 10731304271670 |
| Pallet unit layers | 20 |
| Pallet layers | 4 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|24 UPS |
| SKU | BE700G-AZ |
| Barcode # | 731304271673 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 7.2000kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.015080000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.apc.com/
1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






