- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Back-UPS Pro for Gaming, Back-UPS Pro, 2200VA/1320W, Tower, 230V, 6x Australian outlets, RGB Lights, Pure Sine Wave, Midnight (Black)
SKU: BGM2200B-AZ | Brand: APC Brand
Key Features
- Pure sine wave ouptut provides cleanest signal for active PFC servers and electronics
- AVR corrects voltage variations to provide reliable power
- Reactor circle visually alerts of remaining power, surges, dips, power outages, and building wiring faults
- 3 USB smart charging ports (Type A + C) to plug in your wireless gaming devices and mobile phone
- Rear LEDs illuminate outlets so you see exactly where you're plugging in your gaming gear
Description
This APC Back-UPS Pro offers premium power protection for high performance gaming consoles and PC, routers/modems, and gaming accessories.
The 2200VA/1320W tower UPS has 6 total outlets, 3 of which are battery back up and surge protection, and 3 that are surge protection only.
It has a surge energy rating of 1080 Joules.
It features Automatic Voltage Regulation to correct voltage dips and surges to proper levels.
It comes with PowerChute Serial Shutdown, an easy-to-use safe system shutdown software with power and energy management features.
This UPS has a 2 year repair or replace warranty, 3 year repair or replace for European Union countries only.
It has 3 USB ports (Type A + C) for smart charging of personal devices.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
(BGM2200B-AZ)
Specifications - BGM2200B-AZ
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 230 V |
| Input Connection Type | Australian |
| Maximum input current | 12 A |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Switching current capacity | 15 A |
| Plug standard | Australian |
| Input voltage limits | 168...302 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 1320 W |
| rated power in VA | 2200 VA |
| Output connection type | 6 Australian surge 6 Australian |
| USB Charging Port | USB type A + C |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Maximum configurable power in W | 1320 W |
| Transfer time | 8 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Full load runtime | 00:30:00 |
| Half load runtime | 00:04:19 |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Free slots | 0 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | USB port |
| Surge energy rate | 1080 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 5% of IEEE surge let-through : zero clamping response time: instantaneous |
| Cable length | 1.5 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 292.1 mm |
| Width | 104.14 mm |
| Depth | 408.94 mm |
| Net weight | 12.5 kg |
| Mounting support | Floor |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Vertical |
| Number of power module free slots | 0 |
| Number preinstalled power module | 0 |
| Additional specification | Gaming performance |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS Pro |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE CB |
| Equipment protection policy | Lifetime : $150000 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 16 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Overcurrent protection | 15 A |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Battery charger power | 12 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.5 cm |
| Package 1 Width | 35.5 cm |
| Package 1 Length | 48 cm |
| Package 1 Weight | 14.38 kg |
| SCC14 | 20731304634809 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | BGM2200B-AZ |
| Barcode # | 20731304634809 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 12.5600kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






